Portal za promicanje zdravog života

Glavobolja nakon treninga i 7 okidača koji je pokreću

23.04.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Glavobolja nakon treninga i 7 okidača koji je pokreću slika
PEXELS

Ako nakon treninga često osjećate simptome kao što su glavobolja ili mučnina, obratite se liječniku jer to može biti pokazatelj ozbiljnih problema

Glavobolja i mučnina mogu se javiti nakon svakog pojačanog napora, bez obzira je li riječ o treningu u teretani ili pak o aktivnosti na otvorenom. Uglavnom nisu učestale i prolaze nakon odmora, no ako ste među onima koji se s takvom vrstom glavobolja učestalo susreću, svakako se konzultirajte s liječnikom.

glavobolja, mučnina, trening, bol, simptomi

– Glavobolje uzrokovane vježbanjem rijedak su oblik glavobolje koji može pogoditi bilo koga. Odgovor su na bilo koju vrstu prenaprezanja i mogu se prišuljati tijekom raznih tjelesnih aktivnosti koje vam ubrzavaju krvotok – rekao je za Newsweek liječnik obiteljske medicine dr. Bhavini Shah.

Ne zna se točan uzrok zbog kojeg se nakon napora javljaju glavobolje, no dr. Shah kaže da je vjerojatno povezano s povećanom potražnjom tijela za krvlju tijekom fizičke aktivnosti.

– Neka istraživanja sugeriraju da bi to moglo biti povezano s krvnim žilama unutar lubanje koje se šire tijekom naporne aktivnosti – rekao je Shah.

Glavobolja i aktivnosti koje su okidač

Iako se glavobolje zbog napora mogu pojaviti tijekom bilo kojeg oblika vježbanja, Shah tvrdi da se najvjerojatnije javljaju tijekom:

Trčanje ili druge intenzivne aktivnosti mogu potaknuti glavobolju

Trčanja – brzo trčanje ili sprint, osobito tijekom toplijih dana
Dizanja utega — dizanje utega ili trening snage visokog intenziteta
Plivanja — Intenzivno plivanje, posebno u hladnoj vodi
Veslanja — Snažan napor veslanja ponekad rezultira glavoboljom
Tenisa ili drugih sportova s reketom — brzi pokreti i intenzitet sportova s reketom mogu potaknuti bol
Biciklizma – biciklizam na duge staze ili uzbrdo
Planinarenja ili penjanja — Posebno na većim nadmorskim visinama

FREEPIK

Poveznica s intenzitetom

– Glavobolje prouzročene naporom mogu se pojaviti tijekom bilo koje vrste vježbe ili pretjeranog napora. Međutim, veća je vjerojatnost da će se pojaviti ako naglo povećate intenzitet vježbanja, počnete bez zagrijavanja ili vježbate na ekstremnim temperaturama – kaže dr. Shah.

Ljudi stariji od 40 godina i oni s poviješću migrena također su pod povećanim rizikom od razvoja ovih simptoma. MNogi se stoga pitaju kakav je utjecaj na zdravlje i mogu li takve glavobolje biti opasne.

Potencijalne opasnosti glavobolja

– Glavobolje uzrokovane naporom uglavnom nisu opasne. One su više smetnja i obično se povuku same od sebe ili promjenom načina na koji vježbate ili obavljate svakodnevne aktivnosti. Međutim, važno je razgovarati sa svojim liječnikom o tim simptomima. Neke glavobolje mogu biti uzrokovane drugim zdravstvenim stanjem, kao što je problem s krvnim žilama u mozgu. One se nazivaju sekundarne glavobolje i potencijalno mogu predstavljati rizik za zdravlje – upozorio je dr. Shah i dodao kako učestale glavobolje čiji se intenzitet pojačava ili se javljaju tijekom dana bez obzira na aktivnosti kojima se bavite predstavljaju upozorenje.

– To bi mogao biti znak da imate neko drugo zdravstveno stanje koje treba liječiti. Trebali biste se posavjetovati sa svojim liječnikom kako biste isključili mogućnost teže dijagnoze – ističe dr. Shah.

Kako smanjiti rizik od nastanka glavobolje zbog treninga

– Sprječavanje glavobolje uzrokovane naporom uglavnom se odnosi na razumijevanje i slušanje vlastitog tijela. Ove glavobolje obično nisu uzrokovane samo vježbanjem, već prenapornim vježbanjem ili vježbanjem bez odgovarajuće pripreme – istaknuo je dr. Shah.

1. Pravilno se zagrijavajte

– Prije nego što se bacite na intenzivnu tjelesnu aktivnost, počnite s blagim zagrijavanjem. To može pomoći tijelu da se pripremi za napornije vježbanje – kaže dr. Shah.

2. Ostanite hidrirani

– Unosite dovoljno tekućine prije i tijekom vježbanja. Dehidracija može biti veliki faktor koji pridonosi glavoboljama – upozorava dr. Shah.

3. Pripazite na intenzitet

– Postupno povećavajte intenzitet vježbanja, umjesto da forsirate prejako ili prebrzo – kaže sugovornik.

4. Ohladite se

– Nakon vježbanja odvojite vrijeme da se ohladite – to pomaže tijelu da se vrati u stanje mirovanja – preporučuje dr. Shah.

5. Pripazite na vremenske uvjete

– Ako vježbate na otvorenom, vodite računa o vremenu. Ekstremna vrućina ili hladnoća mogu uzrokovati glavobolje – savjetuje dr. Shah.

6. Redovito vježbajte

– Održavanje dosljedne rutine vježbanja također može pomoći u suzbijanju učestalih tegoba jer sporadični naleti aktivnosti mogu povećati rizik od glavobolja – kaže liječnik.

Ako i dalje osjećate glavobolju nakon napora, jednostavni lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta mogu biti učinkovito rješenje. Također, ako imate migrenu, liječnik će vam propisati odgovarajuću terapiju.

Povezani članci