Ana Hrgovčić: Prekinula sam studij da bih stvarala svijet u staklenci
Ana Hrgovčić: Prekinula sam studij da bih stvarala svijet u staklenci
22.06.2024. | Željka Krmpotić
Svoj prvi samoodrživi terarij Ana Hrgovčić stvorila je sama, no nije bilo uspješno. Nije se predavala i uskoro je stvorila svoje malo carstvo
Ana Hrgovčić (26) iz Vinkovaca još od djetinjstva uživala je u zelenilu biljnog svijeta te se s radošću prisjeća kako je praznike znala provoditi kod bake u Bosni gdje je uživala u prirodi. Uslijedio je studij povijesti umjetnosti, a onda je 2020. godine posjetila Nizozemsku.
– U botaničkom vrtu u Amsterdamu zaljubila sam se u točkastu begoniju tamayu. Biljka je maleno bonsai stablo s duguljastim listovima koji su na prednjoj strani zeleni s bijelo srebrnim točkama, a sa stražnje strane su tamno crveni. Nakon toga sam se zainteresirala za samoodržive biljne terarija, a nakon mene se i cijela Hrvatska zaljubila u njih – prisjetila se Ana koja je počela istraživati kako izraditi samoodrživi terarij.
Metoda pokušaja i pogrešaka
Unatoč velikim očekivanjima, prvi je pokušaj neslavno završio, a biljke u terariju nisu preživjele. No sljedećih nekoliko mjeseci metodama pokušaja i pogrešaka učila je kako napraviti uspješan terarij. Nekoliko mjeseci poslije otvorila je tvrtku i napustila studij.
– Moja firma bavi se izradom samoodrživih biljnih terarija koji se zalijevaju samo dvaput na godinu. Biljke se na pametan način sade u staklene kupole s plutenim poklopcu te žive nekoliko godina u terarijima. Terariji koje proizvodimo zahtijevaju minimalnu njegu. Dizajnirani su za ljude koji nemaju “zelenu ruku” ili jednostavno nemaju dovoljno vremena za brigu o biljkama, ali svejedno žele ukrasiti svoj dom nečim prirodnim i estetski ugodnim – nastavila je Ana Hrgovčić dodajući kako je njezina tvrtka doživjela snažan rast i velik interes klijenata, a onda je pridodala i druge usluge.
– Osim terarija bavimo se i održavanjem biljaka u poslovnim prostorima, uredima i slično. Održavanje biljaka nužna je usluga za sve kompanije koje žele dugoročno imati zdravo bilje koje lista i blista bez prestanka. Pravilnim održavanjem biljaka kompanije smanjuju trošak učestale kupovine i mijenjanja uvenulih biljaka te u svojim prostorima mogu samostalno pelcati i stvarati nove baby biljke – kaže Ana koja ističe da je najam terarija ponudila ljudima koji su skeptični te da iz prve ruke vide i dožive kako terariji mogu transformirati njihov prostor.
Put do uspjeha
– Vjerujem da mnogi još nisu upoznati s potencijalom terarija kao dekorativnog elementa, stoga želim omogućiti da ih isprobaju i uvjere se u njihovu ljepotu i praktičnost. Također, u najam dajemo i biljke za događanja što predstavlja izvrsnu priliku za organizatore da kroz princip “ključ u ruke” dobiju lijepe biljke za uređenje prostora na par sati ili dana bez potrebe za kupovinom biljaka s kojima kasnije neće imati što raditi – nastavila je Ana.
Kaže da su mnogi iznenađeni njezinom mladošću i uspjehom koji je ostvarila, no to joj je dodatni poticaj da upoznaje nove kolege poduzetnike i uči iz njihovih iskustava i savjeta.
– Možda najveći problem predstavlja neshvaćenost pojedinaca o tome koliko je truda i novca potrebno da terarij nastane. U nekim gradovima s nižim životnim standardom znamo imati primjedbe na naše cijene. Ipak, uvijek nastojimo educirati naše klijente o vrijednosti i prednostima naših proizvoda višegodišnjeg vijeka trajanja. Naši terariji nisu samo dekorativni predmeti; oni su pažljivo osmišljeni ekosustavi koji zahtijevaju stručnost i puno rada da bi bili dugotrajni i samoodrživi – kazala je Ana Hrgovčić.
No uz takve poslovne obveze neminovno dolazi i žrtvovanje vlastitog vremena i života.
Skladan tim za sve zadatke
– Nakon što sam uspješno otvorila prvu trgovinu, shvatila sam da moj hobi prelazi u poslovnu ideju koja je ne samo dobra već i uvelike tražena. Odlučila sam ozbiljno shvatiti svoje obveze i maksimalno se posvetiti poslu. Smatram da, kada otvarate malu tvrtku s vizijom rasta i širenja na vanjsko tržište, morate biti dostupni 24 sata na dan. Rad izvan radnog vremena i izbjegavanje prosječnosti su nužni. Sve će se jednog dana isplatiti – s otvaranjem sve većeg broja poslovnica, moći ću sastaviti skladan tim koji će preuzeti moje zadatke, dok ću ja u pozadini pratiti razvoj poslovanja i raditi “na biznisu”, a ne “u biznisu”. Nisam tip osobe koja sjedi i dirigira; volim raditi i biti uključena u sve aspekte poslovanja – objašnjava Ana.
Kaže kako se takav ritam neminovno prelio na osobni život koji je počeo trpjeti posljedice, pa je morala promijeniti pristup.
Delegiranje poslova
– Naučila sam kako balansirati između posla i privatnog života, dajući si oduška i odmora kada je to potrebno, ali opet stisnuti kada je potrebno. Shvatila sam da je vrijeme za delegiranje posla kada bih se uhvatila da ne stajem s radom, a i dalje nije sve gotovo. Posla uvijek ima više, nikad manje. Svjesna sam koliko je san važan, a ja sam ga imala premalo. Kako bih kvalitetno obavila svoj posao, moram biti odmorna – prepričala je Ana.
Naučila je kako delegirati poslove.
– Sada dio zadataka obavljaju moji djelatnici, a malo po malo prepuštam im sve više onoga što mogu sami voditi bez mene. Delegiranje nije uvijek jednostavno, ali shvaćam koliko je važno za dugoročno zdravlje i uspjeh posla. Ponekad, kada se rasteretim jedne obveze, dođe druga, no trudim se poslove ravnomjerno rasporediti kako bih održala ravnotežu. Kad se vratim u rodni grad, uživam u kavi s najboljim prijateljima, punim baterije u prirodi s obitelji, a ponekad priuštim sebi i neko putovanje – kaže naša sugovornica.
– Kroz ovaj proces, primijetila sam nekoliko ključnih prednosti poput povećane produktivnosti, jačeg tima, bolje organizacije i najvažnije- ravnoteža između posla i privatnog života. Iako uvijek postoje novi izazovi, trudim se prilagoditi i poboljšati procese delegiranja kako bih osigurala da svi u timu imaju jasne ciljeve i potrebnu podršku. Na ovaj način, ne samo da poboljšavam svoje radne uvjete, već i doprinosim stvaranju produktivnijeg i zadovoljnijeg radnog okruženja za sve zaposlenike – objašnjava Ana.
Ana Hrgovčić i planovi za budućnost
Kaže kako joj je cilj stvoriti vrijeme za uživanje u omiljenim aktivnostima poput čitanja, a nagomilani stres suzbija redovitim odlascima u teretanu.
– Osjećaj snage i fizičkog napora pomaže mi osloboditi um od briga i napetosti, pružajući mi osjećaj svježine i energije. Uz sve radne obveze, važno mi je pronaći ravnotežu između posla i osobnog života. Zato svoje slobodno vrijeme posvećujem sebi, trudeći se iskoristiti ga na najbolji mogući način – objašnjava Ana.
Kaže kako se trudi svjesno uživati u trenucima koje je uspjela odvojiti.
– To znači uživanje u trenucima opuštanja, aktivnosti koje me ispunjavaju i vode ka osobnom rastu te druženje s obitelji i prijateljima. Smatram da je važno ulagati u sebe i svoje blagostanje, jer samo tako mogu biti najbolja verzija sebe i uspješno se nositi s izazovima koje donosi poslovni svijet – zaključila je Ana.
Uredan dom koji zrači srećom temelj je radosnog života, a upravo je to filozofija koju promiče Petra Pupić (35) iz Zagreba. Konkretnije, riječ je o metodi organizacije doma po principima
Mindfulness je pojam koji se posljednjih godina sve češće susreće u javnom prostoru, a mnogi nisu sigurni što on točno obuhvaća. Sanja Starešinić iz Karlovca certificirana je instruktorica i za