Željka Ciganović: U Indiji sam doktorirala jogu, a u Zagrebu pokrećem centar za joga terapiju
Željka Ciganović: U Indiji sam doktorirala jogu, a u Zagrebu pokrećem centar za joga terapiju
03.06.2024. | Željka Krmpotić
Diplomirana ekonomistica Željka Ciganović prije 20 godina odlučila je otići u Indiju te je ondje stvorila život i akademsku karijeru temeljenu na jogi
Pogledajte video:
Željka Ciganović diplomirala je ekonomiju, smjer marketing, u Zagrebu. Nakon završenog studija imala je priliku kroz međunarodnu razmjenu odraditi stručnu praksu bilo gdje u svijetu.
– Sanjala sam o Njemačkoj ili Francuskoj radi usavršavanja jezika, no ispalo je da je na kraju Indija izabrala mene. Naime, Hrvatska u to vrijeme još nije bila u EU i bilo je jako teško dobiti vizu za boravak od 6 mjeseci i više u europskim zemljama, pa sam gledala koja bi mi država mogla omogućiti razvoj i edukaciju. Aplicirala sam za Indiju i već do jutra dobila pet konkretnih ponuda. Pristala sam – priča Željka koja priznaje kako ju je Indija oduvijek zanimala, ali činila joj se predalekom i preskupom za studentski budžet.
Susret s Indijom
– Dobila sam praksu u gradu Jaipuru u velikoj indijskoj grupaciji. Ono što me prvo oborilo s nogu, čim sam sišla s aviona u automobil i dok smo se vozili, bile su deve i krave, koje su bile neizostavni dio prometa. Ondje je drugačiji zrak, sve je drugačije, pa čak i poimanje rokova. Recimo, radno vrijeme je od 10 do 18 sati, no portir koji otključava zgradu na posao ne dolazi prije 10.30 – smije se Željka objašnjavajući kako ju je Indija odmah osvojila.
– U poduzeću u kojem sam radila bila sam jedina strankinja, no u gradu je istovremeno bilo oko 70 drugih stranih praktikanata iz cijelog svijeta. Sve mi je to promijenili perspektivu. Preko dana sam radila, a navečer sam uživala u druženju s ljudima iz cijelog svijeta, u razgovorima i otkrivanju novih kultura. Ekipa s kojom sam se družila došla je u Indiju baš radi upijanja znanja i atmosfere – prisjetila se Željka.
Povratak kući
Nakon šest mjeseci rada, vratila se u Zagrebu te se početkom 2005. zaposlila u agenciji za digitalni marketing.
– No cijelo vrijeme razmišljala sam o Indiji. I onda mi je u jednom trenutku došla ponuda velike grupacije koja je oko UNESCO-ovog lokaliteta gradila komercijalni kompleks hotela i pitali su me bih li za njih radila marketing. Lokacija je isto bila u Jaipuru i nisam se premišljala. S vremenom su mi došle i druge ponude, pa sam uz dopuštenje nadređenih surađivala i na drugim projektima raznih tvrtki. Pronalazila sam tržišta za tepihe, mramor i druge artikle – navodi Željka i kaže da je za njih pripremala marketinške strategije i kampanje za europsko tržište.
Problemi sa zdravljem
Zbog stresnog stila života, ali i ekstremno visokih temperatura koje su često premašivale 48 stupnjeva Celzijevih, s vremenom se svakodnevno počela osjećati jako umorno i letargično s učestalom nesanicom.
– Na renomiranim ustanovama sam isprobala razne programe joge, meditacije, ajurvede i naturopatije, no ništa mi nije pomagalo. Žudjela sam za dubokim odmorom. Tražila sam način kako vratiti energičnost i poboljšati imunitet i netko mi je spomenuo duhovnog učitelja Shri Shivakumara Swamijija Nasimatha u Bangaloreu. Nisam baš polagala previše nade u to, ali javila sam mu se. Pozvao me da dođem k njemu, a ja sam se nadala da će me nekako usmjeriti u životu, pomoći mi sa zdravljem i pokazati mi put koji je za mene najbolji – tvrdi Željka i kaže da je doista dobila ono po što je došla.
Susret s duhovnim učiteljem
– Rekao mi je da sam s premalo energije ušla u prevelik obujam poslova te da se prije bilo kakvog promišljanja o karijeri moram usmjeriti na poboljšanje zdravlja. I to sam učinila. Korporaciji za koju sam radila u međuvremenu sam dala otkaz, no dobila sam ponude da pišem neke tekstove za razne izdavače, pa sam uspjela financirati svoj boravak – objašnjava Željka koja je kod Swamijija ostala kao učenica.
Kaže kako ju je on potaknuo na nastavak studija, pa je na lokalnom sveučilištu upisala magistarski studij iz joge.
Proučavanje joge
– To je znanstveni interdisciplinarni studij u trajanju dvije godine. Tijekom studija povremeno sam se vraćala u Hrvatsku jer su me razne tvrtke pozivale da novostečeno znanje prenesem njihovim zaposlenicima kojima sam držala radionice iz joge, a usto sam držala razna predavanja i vodila grupe te pisala za časopise. Zbog svega toga upisala sam MBA Upravljanje ljudskim resursima da produbim svoje znanje na tom području – kaže Željka i nastavlja kako je počela čitati znanstvene radove o jogi i ustanovila da su se mnogi bavili njezinim utjecajem na mentalno i fizičko zdravlje, ali rijetko su se uklopili u radnu svakodnevicu zaposlenika.
– U tom smislu me privukla ideja da napravim istraživanje o tome kako joga utječe na radnu produktivnost i upravljanje stresom. U međuvremenu sam se vratila u Indiju i pokušala sam na njihovim fakultetima pronaći način kako kao strankinja provesti takvo istraživanje. Mahom su me odbijali, a onda je novi indijski premijer Narenda Modi 2014. godine osnovao Ministarstvo AYUSH-a, koje potiče i istražuje tradicionalnu i alternativnu medicinu Indije – prisjetila se Željka koja je nakon nekog vremena uz pomoć tog ministarstva ostvarila želju.
Željka Ciganović i znanstvena karijera
– Ministarstvo mi je ponudilo doktorat na Sveučilištu Mangalore u sklopu kojeg bih napravila to istraživanje. Do danas sam jedina strankinja koja je završila doktorski studij joge pod pokroviteljstvom Ministarstva AYUSH-a. Mislila sam da ću sama morati financirati sve, no na moje iznenađenje, rekli su da će oni na sebe preuzeti brigu o financijama. Dobila sam punu stipendiju i mogla sam se fokusirati na rad i istraživanje. Spojila sam poslovnu psihologiju i iskustvo iz korporativnog svijeta istražujući s kojim se problemima zaposlenici ureda u psihičkom i fizičkom smislu bore, a onda kako im pomoći jogom – objašnjava Željka.
Budući da postoji mnoštvo stilova joge, prema strogim pravilima u istraživanju je smjela koristiti samo one vrste i vježbe koje se spominju u tradicionalnim indijskim tekstovima. Na temelju toga izradila je model vježbi kojima se olakšava upravljanje stresom, a potom je sve provjerila na sudionicima. Taj model tj. protokol moralo je odobriti 30-ak indijskih stručnjaka joge, pa je vrlo ponosna što je uspjela.
Obrana doktorata
– Imala sam na raspolaganju dvjestotinjak sudionika iz IT sektora. Usredotočili smo se, među ostalim, na učinke joge na kognitivnu fleksibilnost, regulaciju emocija, s radnim angažmanom i kvalitetom sna, prije, tijekom i nakon tromjesečne intervencije joge. Istraživanje je pokazalo kako redovito vježbanje joge pomaže IT stručnjacima da poboljšaju multitasking vještine, osjećaju veću kontrolu nad svojim životom i karijerom, upravljaju svojim emocijama na bolji način, misle manje negativno o svom poslu i radnom okruženju, te budu radno angažiraniji. Sve sam uspješno završila i obranila svoj doktorat – ponosna je Željka.
Karijera u Hrvatskoj
Od tada, kaže, drži predavanja u raznim tvrtkama diljem svijeta o utjecaju joge na zdravlje zaposlenika te promovira zdrav životni stil. U Hrvatskoj je, kaže, jedina s tim doktoratom.
– U Hrvatskoj u Zagrebu pokrećem centar za joga terapiju kroz koji bih promovirala pozitivne učinke joge te nastavljam raditi na međunarodnim sveučilištima kao vanjski suradnik – zaključila je Željka.
Nisam se svaki put popeo gdje sam god želio. Nekad zbog vremenskih uvjeta, nekad jer jednostavno planina nije dala. Okreneš se i vratiš doma, pa ponovo pokušaš za mjesec ili
Statična apnea O2 je natjecateljska disciplina ronjenja na dah, a sastoji se u tome da ronilac zadržava dah uronjen u vodu, bilo da je riječ o bazenu ili jezeru, rijeci
Već 17 godina Daliborka Lesar (45) profesorica je tjelesne i zdravstvene kulture u Ugostiteljsko turističkoj školi u Osijeku, a od malih nogu privlačio ju je ples u koji se zaljubila